Welcome to Grove Academy
Welcome to Grove Academy
Welcome to Grove Academy
Welcome to Grove Academy
Welcome to Grove Academy

Grove Extra Curricular Activities

GROVE ACADEMY – EXTRA CURRICULAR ACTIVITIES

 

SESSION 2019 - 2020 (download pdf)

DAY

 

ACTIVITY

 

TIME

VENUE

LEADER

Monday

Debate Club

All years

Lunch Time    1.20 – 2.00pm

MS1

Mr Noon/

Mr Robertson

Monday

S1 – S2

Art and Design Club

1.20 – 2.00pm

A&D 1

Miss Speedie

Monday

Woodwind Ensemble

Lunch Time

1.25 – 2.00pm

Music 3

Mr McNeil

Monday

Junior String Group

Lunch Time

1.25 – 1.55pm

Music 1

Ms Dursunovic

Monday

Youth Theatre

After School

3.40 – 4.45pm

Drama 1

Miss Fox

Monday

Dance

S1-6 Contemporary

After School

3.40-5.00pm

 

Dance Studio

Senior Pupils/

Miss Orchiston

Monday

S1 Baking Club

After School

 3.45 – 5.00pm

Home Economics

Mrs Cosgrove

Monday

Meru Bead Group

Lunch Time

1.10 – 2.00pm

GP2

Ms Holligan

 

Monday

Netball

S1 – S2

After School

3.40 – 5.00pm

Games Hall

Miss Orchiston

Tuesday

Eco Group

Lunch Time

1.10 – 2.00pm

GP2

Ms Holligan

 

Tuesday

Italian

S1 – S6

Lunch time

1.15 – 1.45pm

ML3

Mrs Forbes

Tuesday

Folk Group

Lunch Time

1.25 – 2.00pm

Music 2

Mr Cannon

 

Tuesday

String Group

Lunch Time

1.35 – 2.00pm

Assembly Hall

Mr Sayce

Tuesday

Rumba Ensemble

Lunch Time and After School   1.25 – 2.00pm

Music 3

Mr Linn

Tuesday

Basketball

After School

3.40-4.40pm

Games Hall

Mr Masson

Wednesday

Pipe/Drum Band

Lunch Time

1.20 – 2.00pm

Practice Suite

Mr Potter

Wednesday

House Games

Lunch Time    1.10 – 2.00                  

Games Hall

PE Dept      

Wednesday

Hockey

S1 – S6

After School   3.40 – 4.40pm

Games Hall/   Dawson

Grove/Menzieshill Hockey Club

Wednesday

S1 – S3 Girls Football

Squad Training

After School

3.50 – 5.00pm

Eastern Primary

Miss McGinnes

Wednesday

Wind Band

After School

Hall

Mr McGregor

Wednesday

RPG Group

After School

3.40 – 4.30pm

Library

Mr Charlton

Wednesday

Comic Club

Lunch Time

1.20 -2.00pm

Geography 4

Miss Smith

Thursday

Choir

Lunch Time

12.45 – 1.10pm

Music 3

Miss Jack

Thursday

Equalities Group S1 – S6

Lunch Time   12.20 – 1.10pm

MS3

Miss Dow/

Mrs Neilson

Thursday

Amnesty International

S4-S6

Lunch time

12.20.1.10pm

MS1

Mrs Neilson

Miss Dow

Thursday

Futsal SFA        S1

Lunch Time    12.20 – 1.10pm                            

Games Hall        

PE Dept                 

Thursday

Rugby

S1 – S6

After School

3.00 – 4.00pm

Forthill Sports Club

PE Dept

Thursday

S2-S6

Art & Design Club

Lunch Time

12.30 – 1.10pm

A&D 1

Miss Speedie

Thursday

Jazz Band S1-S6

Lunch Time

12.40-1.10pm

Music 3

Mr McNeil

Thursday

Wildflower App Club

Lunch Time

CS2

Ms Holligan/Mr Reilly

Thursday

Badminton         S1 – S6

After School   2.50 – 3.50pm                                 

Games Hall

PE Dept

                 

Thursday

Homework Club

After School   2.50 – 3.40pm

ML5

Miss Warden

 

 

Thursday

S3-6 Netball

After School

2.50-4.00pm

Games Hall

Mrs Davies

Thursday

S1 Sewing Club

Lunch Time

12.20 1.10pm

Home Economics

Mrs Cosgrove

 

 

Thursday

Games Club

After School

2.50 – 4.00pm

Library

Mr Charlton

Friday

Scripture Union

Lunch Time  12.20 – 1.10pm

English 6

Mrs Berry

Mr Henderson

 

Friday

Code Club

S1-S6

Lunch Time

12.20 – 1.10pm

CS2

Mr Reilly

Friday

S1 – S3 Girls Football

After School

2.50 – 3.50pm

Games Hall

Mr MacKay

Miss McGinnes

Friday

Warhammer Club

After School

2.50 - 4.00pm

Library

Mr Charlton

 

Friday

Ukelele Group

Lunch Time

12.20 – 1.10pm

Music Dept

Mr Matheson